Ile śpią koty?

Autor Mruczące Szczęście - stycznia 26, 2020

Cześć!

W którymś z wpisów wspominałam, że chciałabym poruszyć kilka nieco głębszych tematów, które dotyczą kociego życia. Tym razem pod lupę weźmiemy koci sen i jego długość oraz jakość. Jestem ciekawa, czy w ogóle zdawaliście sobie sprawę z tego, ile śpi kot!


Jedna z głównych aktywności kotów to oczywiście sen. Pewnie macie wrażenie, że Wasze koty nie robią nic poza jedzeniem i spaniem, ale taka właśnie jest kocia natura i nie sposób wpłynąć na jej zmianę!

Sama długość i jakość snu w dużej mierze zależy od warunków, w jakich kot przebywa - czy jest kotem domowym, czy wolnożyjącym, czy jest w pełni zdrowy, a może coś mu dolega. Wiek kota też ma tutaj spore znaczenie - koci seniorzy i małe kocięta śpią znacznie dłużej, niż dorosłe koty.

Ile koty śpią na dobę?

Przyjęło się, że dorosły kot może spać nawet do 18 godzin dziennie! To całkiem sporo biorąc pod uwagę fakt, ile śpi pracujący człowiek (rodziców nie pamiętających czym jest sen nie biorę tutaj pod uwagę). 18 godzin słodkiego lenistwa - przekręcania się z boku na bok i słodkiego pomrukiwania. Czy rzeczywiście?


U kotów wyróżnia się dwa rodzaje snu:

  • sen głęboki - w którym kot rzeczywiście śpi i śni, często pojawiają się drgania powiek, łapek, uszu, ogona, pyszczka, kot jest rozluźniony, odprężony,
  • sen lekki - kot śpi, drzemie czujnie, w każdym momencie jest w stanie uciekać, walczyć czy uniknąć czegoś.
Paradoksalnie rzecz ujmując - głęboki sen trwa około 5 minut, a lekki sen około 15 minut. Te 16-18 godzin snu w ciągu dnia nie odbywa się oczywiście ciągiem. Mam tutaj na myśli porcjowanie sobie snu, sen w cyklach, w zależności od tego, jak wygląda koci dzień. Moi podopieczni najczęściej udają się na drzemki po posiłku, wtedy dochodzi o czyszczenia futerka i ułożenia się do odpoczynku.


Jak długo śpią koty?

Skąd bierze się ilość snu, jakiego potrzebują koty do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania? Koty to drapieżniki - to jest niepodważalne. Polowanie na ofiarę wymaga wysiłku, a po wysiłku potrzebny jest odpoczynek. We wpisie "Jak bawić się z kotem?", wspominałam o tym, jak wygląda cały cykl łowiecki kota. Wyobraźcie sobie, że każda podjęta próba ataku znacznie wpływa na poziom zamagazynowanej energii - spadek energii trzeba uzupełnić.

Dlatego właśnie u nas praktykuje się taką zasadę:
  1. Gdy kot jest skory do zabawy - bawimy się, do około 15 minut. Skakanie, bieganie za wędką, rzucanie orzeszkiem.
  2. Gdy kot jest wyraźnie zmęczony (ale nie doprowadzamy do tego, że kot sapie, lub przed nami ucieka!) i nie jest już zainteresowany zabawą podajemy posiłek.
  3. Kot po posiłku ma czas dla siebie - zazwyczaj będzie to toaleta i odpoczynek.
  4. Nie ruszamy kota, gdy odpoczywa, nie dotykamy, nie zaczepiamy, nie podchodzimy do niego z zabawkami i nie pozwalamy na to gościom.

Ile koty śpią w ciągu doby?

Jak już wcześniej wspomniałam, koty mogą spać do nawet 18 godzin w ciągu jednej doby. To wynika także w faktu, że większą część kociego snu stanowią drzemki. Podczas takiej drzemki kot musi być czujny, gotowy do odparcia ataku przeciwnika, ucieczki czy ratowania siebie. Wbrew pozorom koty wcale nie są leniwe - po prostu umiejętnie gospodarują swoim czasem :)

Czy koty śpią w nocy?

W większości przypadków tak. Często zdarza się, że koty znają już porę snu domowników, czy też wybranego "Pana" i czekają tylko na zaproszenie do łóżka. Jeśli koty lubią/mogą spać w łóżku to najczęściej wybierają przysłowiowe "nogi", spanie nad głową, na naszym brzuchu/klatce piersiowej, a czasami nawet pod kołdrą! Wynika to z tego, że koty są bardzo ciepłolubne - człowiek grzeje, człowiek nadaje się jako poduszka :)

Koty zazwyczaj przesypiają z domownikami noc, ale budzą się bardzo wcześnie rano. Zazwyczaj przed godziną 5 rano można usłyszeć już ciche mruczenie, pomiaukiwanie czy odczuć zaczepianie. To wszystko uroki posiadania kota :)Jak to jest w przypadku Waszych kotów? Ile godzin dziennie potrafią przespać? Przeszkadzacie im (no bo jak oprzeć się tak cudownie zwiniętej kulce ciepłego futerka?!), czy zostawiacie w spokoju? Reagujecie na to, gdy ktoś chce wybudzić ze snu Waszego kota?

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!