Jak bawić się z kotem?

Autor Mruczące Szczęście - kwietnia 09, 2019

Cześć!

Dzisiaj na blogu wpis typowo edukacyjny, być może dla niektórych temat błahy, a może niektórzy szukają urozmaicenia czasu spędzanego ze swoim kotem/ ze swoimi kotami, a może ktoś jest na początku swojej kociej przygody i szuka tego typu poradnika? Mam dzisiaj dla Was kilka wskazówek, dzięki którym mam nadzieję Wasze zabawy nie będą miały końca i będą w 100% bezpiecznie oraz atrakcyjne dla obu stron.

W tym wpisie przedstawię zabawy z kotem zabawkami, które z powodzeniem znajdziecie w sklepie zoologicznych - stacjonarnym lub internetowym. Jakie zabawki wybraliśmy i dlaczego akurat takie?


W nasze ręce wpadła wędka z kolorowymi piórkami. Nasze koty szaleją za tego typu zabawkami, więc od razu przy zakupie wiedzieliśmy, że będzie to strzał w dziesiątkę. 

Dlaczego w ogóle zabawa z kotem jest tak ważna? Czy jej brak lub niedostateczna ilość może mieć wpływ na zmianę zachowania kota?

Brak zabawy potrafi sprawić, że kot stanie się agresywny czy nawet lękliwy - potrzeba ruchu, potrzeba pobudzania instynktu łowieckiego jest bardzo ważna i robiąc to regularnie dostarczymy kotu wszystkiego, co najlepsze! Kot, który ma zaspokojony instynkt łowiecki jest spokojniejszy, bardziej zrelaksowany i lepiej radzi sobie z emocjami.

Jak bawić się z kotem?


Właśnie tutaj dochodzimy do momentu, w którym warto skupić się na tym, jak powinna wyglądać zabawa z kotem, aby zaspokoić jego łowiecki instynkt. 


Ruchy wędką z piórkami czy jakąkolwiek inną zabawką powinny być gwałtowne (ale nie na tyle, by płoszyć kota), podobne do tych, które towarzyszą uciekającej ofierze (np. ptakowi, myszy). Podobnie sprawa ma się z wyglądem zabawki - często są to zabawki z piórkami, w kształcie myszki czy innego stworzenia, które mogłoby być potencjalną ofiarą.

Ważne, aby cała zabawa angażowała nie tylko kota/koty, ale i opiekuna. Na nic zda się miarowe machanie wędką z piórkami podczas oglądania serialu. Kot wymaga od nas naszej uwagi i chce, by poświęcić jej mu 100%. Wygospodaruj sobie podczas dnia trochę czasu na efektywną zabawę z kotem, a sam przekonasz się, jak niewiele potrzeba, aby kot był zadowolony!


Jak długo bawić się z kotem?


Pamiętaj także o tym, że lepszym rozwiązaniem będzie większa ilość zabaw np. 10 minutowych niż jedna w ciągu dnia, która trwa około 40 minut.


Każdy kot jest inny i różna długość zabawy czy jej rodzaj będzie dla niego odpowiednia. Niektóre koty usiądą przed Tobą i radośnie będą trącały wędkę, a inne oczekiwać będą przebiegnięcia się po mieszkaniu i gonienia za sznurkiem z papierową kulką. Są też takie koty, które lubią bawić się czając się na swoją zdobyć z ukrycia i wyskakując w najmniej spodziewanym momencie.

Czy zabawa z kotem jest ważna?


Wdrożenie od najmłodszych lat poprawnej zabawy w kociej rodzinie będzie skutkowało bardzo dobrymi relacjami na linii człowiek - zwierzę. A przecież każdy opiekun chce dla swojego zwierzaka jak najlepiej.


Każda zabawa, każda nasza interakcja z kotem jest dla niego bardzo ważna. Dostarczanie mu okazji do zaspokojenia instynktu łowieckiego, budowanie z nim pozytywnej relacji, pokazanie mu, czym się bawić i w jaki sposób to przepis na sukces.

Etapy łańcucha łowieckiego prezentują się w ten sposób:

Wypatrzenie -- Skradanie się -- Gonitwa -- Chwycenie -- Zabicie -- Rozszarpanie -- Jedzenie

Każdy etap jest bardzo ważny i powinniśmy go brać pod uwagę podczas każdej zabawy z kotem.

Jak często bawić się z kotem?


U nas działa to w ten sposób, że mamy sesję zabaw, które sięgają do 15 minut, gdzie czasami dajemy kotu złapać daną zabawkę i trochę ją poszarpać oraz pogryźć. Czasami kotu nie dajmy złapać wędki, czy piłeczki i szybko aranżujemy kolejne skradanie się i "polowanie". Po upływie około 15 minut koty dostają posiłek, aby zaspokoić ostatni etap, którym jest "Jedzenie".

Mam nadzieję, że chociaż w taki obrazowy sposób przekazałam Wam to, co było moim celem. Mam nadzieję, że Wasze zabawy z kotami będą teraz jeszcze bardziej uważne i będziecie wiedzieli, co robić, abyście i Wy i Wasz kot byli zadowoleni.

Pamiętajcie, że brak zabawy z kotem może powodować problemy behawioralne! To nie jest błaha sprawa! Już niedługo na blogu pojawi się wpis odnośnie zabawek dla kotów, które można wykonać w domowym zaciszu oraz kryjówek, które się u nas znalazły i sprawdzają się naprawdę dobrze!

A teraz wędki w dłoń i zapraszamy do zabawy! :)

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!