Jaką kuwetę dla kota wybrać?

Autor Mruczące Szczęście - marca 04, 2019

Kuweta musi pojawić się w domu każdego opiekuna mruczka, a korzystanie z niej jest jedną z pierwszych rzeczy, których powinien nauczyć się Twój mruczący przyjaciel. Kuweta klasyczna, zamykana czy samoczyszcząca – która sprawdzi się najlepiej?


Jaka kuweta dla kota?Zamykane kuwety – nie dla każdego mruczka

Zamykane kuwety występują najczęściej w kształcie transportera i zapewniają mruczkowi odrobinę bezpieczeństwa i spokoju w trakcie codziennej toalety. Zamykane kuwety wyposażone są w drzwiczki, które ograniczają przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów do otoczenia. Niestety nie wszystkim mruczkom taki dach nad głową odpowiada. Jeśli okaże się, że Twój kociak nie chce albo nie umie korzystać z kuwety zamykanej to nic straconego! Wystarczy zdjąć górną część kuwety, aby stworzyć dla kota więcej przestrzeni. 


Kuwety otwarte – rozwiązanie idealne

To wybór szczególnie odpowiedni dla większych kotów oraz oczywiście tych, które nie lubią zamkniętych przestrzeni. Niektóre modele kuwet otwartych wyposażone są w specjalną ramkę, która ogranicza wysypywanie się żwirku na zewnątrz oraz umożliwia założenia worka do kuwety. Worki te niestety nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ szybko się niszczą – koty drapią je podczas zakopywania nieczystości.

Kuwety z podwójnym dnem oraz samoczyszczące

To rozwiązanie, do którego kot musi się przyzwyczaić. Kuwety z podwójnym dnem, to kuwety bezżwirkowe, polecane szczególnie dla osób, które często przebywają w domu (brak żwirku sprawia, że zapach nieczystości może rozchodzić się po pomieszczeniu). Sprawdzą się również w przypadku kilku kotów – łatwiej w nich zachować czystość. 

Warto też zwrócić uwagę na kuwety samoczyszczące – rozwiązanie dla leniwych opiekunów. Kuwety te posiadają najczęściej czujnik ruchu, który reaguje na pojawienie się kota w kuwecie. Po kilku-kilkunastu minutach od kociej wizyty specjalny mechanizm kuwety przenosi nieczystości do specjalnego filtra z węglem. Takie kuwety są jednak znacznie droższe niż modele otwarte czy zamknięte.


Jaki rozmiar kuwety wybrać? 

Rozmiar kuwety powinien być dostosowany do wielkości Twojego mruczka - toaleta powinna rosnąć razem z nim. Wybór bardzo dużej kuwety dla kociaka nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może mieć on problemy z dostaniem się do środka  i całkowicie zrazić się do korzystania z kuwety, co może skutkować znalezieniem jej w innym, najmniej spodziewanym miejscu w mieszaniu. Jeśli mamy w domu kota niepełnosprawnego czy seniora – warto zdecydować się na kuwetę o niskim froncie lub szerokich drzwiach. 


Kuweta dla kocięcia do 12. tygodnia życia

Kuweta dla małego kota nie powinna mieć zbyt wysokich brzegów, aby kocię bez problemu dostało się do środka. Idealna wysokość brzegów to ok. 4-6 cm. Najlepiej sprawdzi się kuweta otwarta o rozmiarach, np. 37 x 26 x 7 cm.

Kuweta dla kota powyżej 12. tygodnia życia

Gdy Twój kot podrośnie, warto wybrać dla niego nową, większą kuwetę. Najlepsza wysokość progów dla kota w tym wieku to 7-9 cm, ale można wybrać model z obniżonym progiem – ułatwiającym wejście do kuwety (w tych modelach kot częściej wysypuje żwirek poza kuwetę). Dla kotów w tym wieku można już wybrać kuwetę zamkniętą o rozmiarze, np. 37 x 27 x 9 cm.

Kuweta dla dorosłego kota

W przypadku dorosłego kota wybór jest największy. Należy jednak zwrócić uwagę na docelową wielkość mruczka. Jeśli Twój kot wyrośnie na naprawdę duże zwierzę – wybierz dużą kuwetę od razu, abyś nie musiał później jej wymieniać. Dla dorosłych kotów sprawdzą się kuwety w rozmiarze, np. 71 x 25 x 26 cm

Zobaczcie przykładowe kuwety dla kota w różnych rozmiarach oraz kształtach. 


Na koniec – jaki żwirek wybrać?

Rodzaj żwirku należy dostosować do preferencji Twojego kota, o czym pisaliśmy we wpisie "Żwirek dla kota bentonitowy i silikonowy – konfrontacja!" Dla kotów alergików najlepiej sprawdzi się żwirek silikonowy. 

A Wy wybraliście odpowiednią kuwetę dla Waszego mruczka? Jakiego żwirku używacie najczęściej, a po którego kategorycznie nie sięgniecie? Czekam na Wasze komentarze!

 • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

2 komentarze

 1. Hej, mam pytanie co sądzicie o żwirkach ekologicznych - coś w typie tego: https://apetete.pl/zwirek-cats-best-nature-gold-smart-pellets.html?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, ten żwirek jest dobry, aczkolwiek trzeba brać pod uwagę fakt, że nie każdy kot może go lubić. Niektóre koty są przyzwyczajone do piasku, żwirku i mogą nie odczuwać, że cokolwiek "zakopują", gdy mowa o lżejszym drewnianym żwirku. Jest dobry dla łapek, na pewno nie uszkodzi poduszeczek. My jeszcze go nie próbowaliśmy, ale będziemy mieli na uwadze :)

   UsuńWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!