Jak zabezpieczyć balkon przed kotem?

Autor Mruczące Szczęście - kwietnia 15, 2021

Cześć!

Dzisiaj mam dla Was nieco bardziej edukacyjny wpis. Wszyscy doskonale wiedzą, że zbliża się okres wiosenno-letni. Nasi futrzani przyjaciele na pewno będą chcieli wychylić nosa spoza mieszkania np. na balkon. A i z drugiej strony - kociarze chcieliby mieć możliwość otwarcia okna na oścież bez zamartwiania się o to, czy kot ucieknie, czy też nie.

Obecnie na rynku można znaleźć naprawdę wiele rozwiązań! Dobrze, że jest wybór, bo to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabezpieczenie okna balkonowego przed kotem

Istnieje wiele rodzajów zabezpieczeń okien przed kotami. Wszystko zależy od tego, jakie macie przyzwyczajenia jakie rozwiązania Wam pasują. W sieci już teraz można znaleźć firmy, które specjalizują się właśnie w zabezpieczaniu okien i balkonów przed kotami.

Okno balkonowe można zabezpieczyć tak:

Kratka na okno dla kota

Taka kratka pozwala na swobodne uchylenie okna i zostawienie go w takiej pozycji nawet na cały dzień. Kratkę na okno dla kota montuje się po bokach jak i z góry - warto o tym pamiętać, bo nadal widzę, że wiele osób decyduje się jedynie na zabezpieczenie okien po bokach. Koty są niesamowicie sprytne - wejdą tam, gdzie nawet nie przypuszczacie, mimo, że nigdy wcześniej tego nie robiły.

Kratkę można zamontować poprzez przykręcenie jej lub przyklejenie. Zazwyczaj podczas zakupu do produktu dołączane są wszystkie potrzebne elementy. Taką kratkę znajdziecie tutaj: https://allezoo.com.pl/zabezpieczenia-okien-i-balkonow/5429-trixie-kratka-boczna-skosna-do-okna-dla-kota-4011905044163.html

Widziałam, że wiele osób wybiera jedno okno w mieszkaniu, gdzie montuje takie zabezpieczenie - okno, które najczęściej wymaga otwierania (często to salon lub kuchnia), gdzie powinno się często wietrzyć. Nie trzeba obawiać się, że montaż takich kratek to konieczność na każdym oknie. Jedno dobrze zabezpieczone okno jest lepsze, niż wszystkie niezabezpieczone.

Siatka na okno dla kota

Inny rozwiązaniem jest wybór siatki ochronnej na okno dla kota - znajdziecie je w internetowych sklepach zoologicznych, ale także może to być mocniejsza siatka ze sklepu ogrodniczo-budowlanego. Wszystko zależy od Waszego budżetu, wyobraźni i możliwości.

Siatkę montuje się do elewacji budynku (sprawdźcie na samym początku, czy mielibyście zgodę administracji budynku na taką ingerencję, bo różne historie się słyszy) lub montuje bezinwazyjnie np. na klej. Montaż najczęściej jest bezproblemowy (przy małych przeszkleniach). Często przy montażu siatki wzywa się fachowców, aby mieć pewność, że wszystko zostało zrobione tak, jak należy i nie będzie jakichś niedociągnięć.


Zabezpieczenie balkonu dla kota

Zabezpieczenie okien jest bardzo ważne, ale równie ważne jest postaranie się o zabezpieczenie balkonu - o ile takowy posiadacie. Nie wierzę, że ktoś, kto posiada balkon nie wychodzi na niego w okresie późnej wiosny i lata. Przecież to czysta przyjemność!

W jaki sposób zabezpieczyć balkon przed kotem?

Sprawa działa podobnie, jak w przypadku okien, tylko że tutaj głównie potrzebna jest siatka - duuuuuże ilości siatki. Gdybym miała zabezpieczyć balkon to z pewnością wezwałabym do tego specjalną ekipę - nie czuję się na tyle pewnie, że mogłabym zostawić drzwi balkonowe otwarte i wyjść np. do drugiego pokoju na dłuższą chwilę.

Tutaj w grę wchodzi montaż siatki ochronnej do elewacji budynku, lub montaż bezinwazyjny. Na uwadze trzeba mieć wszystkie zakamarki i potencjalne dziury, którymi kot może próbować się wydostać. Po to inwestuje się pieniądze i czas, aby całość spełniała swoje zadanie w 100%, a nie tylko w połowie. Nie wystarczy fakt, że siatka jest zamontowana - powinna być ona dobrze zamontowana.

Gorzej sprawa ma się, jeśli nasz balkon jest tym na samej górze. W takich przypadkach konieczne jest stworzenie całego szkieletu, który później zostaje osiatkowany.

Jak widzicie - rozwiązań jest sporo, wszystko zależy od Waszej sytuacji i możliwości. Zbiorczo produkty do zabezpieczenia okien i balkonów są tutaj: https://allezoo.com.pl/447-zabezpieczenia-okien-i-balkonow

Okno uchylne pozostawione samo sobie jest śmiertelną pułapką dla naszych kotów - miejsce to proszę na uwadze. Nie trafia do mnie argument, że "mój kot nigdy nie był zainteresowany otwartym oknem" albo "mój kot nie wyjdzie, gdzie mu będzie lepiej?". Koty są nieobliczalne, wystarczy inny zapach z zewnątrz, podlatujący zbyt blisko ptak i już kot rwie się do okna. Prawidłowe zabezpieczenie okien i balkonów to obowiązek każdego właściciela - aby cieszyć się jak najdłużej ze wspólnych chwil ze swoim pupilem.

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!