kot

Wąsy kota

Autor Mruczące Szczęście - sierpnia 17, 2020

Cześć! Jestem tutaj znowu po krótkiej przerwie - wiele działo się w tym czasie, ale już do Was wracam z kolejnymi postami, które mam nadzieję przypadną Wam do gustu.

Dzisiaj omówimy sobie temat kocich wąsów i ich funkcji. Szczerze mówiąc to nie spodziewałam się, że są one aż tak ważne dla naszego kociego towarzysza i aż tak wrażliwe!

Koty posiadają zazwyczaj około 12 par wąsów, po każdej ze stron pyszczka, do tego jeszcze wąsy nad oczkami i na przednich łapach. Wąsy, które znajdują się na policzkach pełnią najważniejszą funkcję i są dla kota niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Po co koty mają wąsy?

Odpowiedź jest jedna: aby móc normalnie i poprawnie funkcjonować. Wąsy dla kotów są ich nieodłącznym elementem życia, a bez nich kot traci orientację w terenie. Matka natura wiedziała co robi i tych niesamowitych łowców wyposażyła w wibrysy, które działają tak samo jak nasz zmysł dotyku.

Kocie wibrysy posiadają zakończenia nerwowe, dzięki czemu koty są w stanie wyczuć zmiany w powietrzy, minimalne drgania ziemi oraz rzeczy, których człowiek nawet nie wyczuje. Dlatego też często zdarza się tak, że kot wie, że się do niego skradamy, bo czuje to w powietrzu.

Zgrabne poruszanie się, ocenienie wysokości, szerokości i głębokości danego miejsca przychodzi kotom z łatwością głównie dzięki wibrysom! To niesamowite, jak wiele koty im zawdzięczają - dzięki nim nasze sierściuchy są w stanie ocenić czy otwór przez który chcą się przedostać nie będzie dla dalszej części ich ciała za ciasny.

Dlaczego koty mają wąsy?

A dlaczego miałyby ich nie mieć? Nasi koci przyjaciele zostali stworzeni tak, aby bez problemu mogli poruszać się płynnymi ruchami, z pełną gracją, polować na swoją ofiarę bez obawy przed byciem złapanym przez innego drapieżnika. 

Dzięki wąsom kot jest w stanie poruszać się po mieszkaniu także podczas całkowitych ciemności. Dobry wzrok oraz wysoka czułość wibrysów idą tutaj w parze i tworzą duet idealny. To niezwykle przydatne zwłaszcza jeśli chodzi o koty dziko żyjące - to znacznie ułatwia ich przetrwanie i polowanie.

Jednak wrażliwość wąsów naszych podopiecznych to nie tylko same zalety - wibrysy są wrażliwe, to fakt, dlatego głębokie miseczki i naczynia, w których podawana jest karma mogą być przez koty nieakceptowalne. Płaskie talerzyki, miseczki z niskim rantem i szerokim dnem będą o wiele lepszym rozwiązaniem i nie będą tak drażniły zmysłu dotyku. Warto mieć to na uwadze, bo może właśnie z tego powodu kot grymasi podczas karmienia?


Czy wąsy kota odrastają?

Tak, choć potrzeba do tego około 2-3 miesięcy. Jeśli przypadkowo podcięłaś kotu wąsy lub nieumyślnie zrobiło to dziecko (uważajcie na dzieci przy kotach i tłumaczcie maluchom, aby delikatnie się z nimi obnosić i nie ciągnąć za wąsy lub ogon) nie martw się. 


Wąsy odrosną kotu, ale wymagana jest cierpliwość. Co prawda kot z obciętymi wszystkimi wąsami może mieć pewne zaburzenia równowagi, może nie doskoczyć na upatrzone wcześniej miejsce, doświadczyć pewnych zaburzeń behawioralnych, ale z czasem, gdy odrosną wszystko powinno się unormować. Proszę Was jednak o uwagę jeśli chodzi o kocie wąsy, uważajcie na nie - dla kotów są ważniejsze, niż nam się wydaje.

Czy koty gubią wąsy?

Tak i o ile są to pojedyncze, rzadko spotykane sztuki nie powinno to budzić naszego niepokoju. Czasami można znaleźć w domu długiego, sztywnego włosa - to zapewne będzie koci wibrys. Znam osoby, które takie kocie pamiątki zbierają (nie patrzcie na mnie z potępieniem :)).

Dlaczego koty gubią wąsy?

Przyczyn może być wiele i wszystkie możliwości trzeba brać pod uwagę. Wąsy mogą wypadać samoistnie, tak jak u nas, ludzi rzęsy, ale też mogą być skutkiem jakiejś rozwijającej się choroby. Pamiętaj, że jeśli coraz częściej widzisz kocie wąsy to znak, że może dziać się coś niedobrego - łysienie, choroba immunologiczna, zaburzenia hormonalne, grzybica a nawet koci trądzik. Dbajcie o swoich milusińskich.


Mam nadzieję, że temat kocich wąsów w pewien sposób Was zainteresował i dowiedzieliście się czegoś nowego. Niedługo na blogu pojawi się nowy post!

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!