Czy koty widzą kolory?

Autor Mruczące Szczęście - czerwca 22, 2020

Cześć!

Dzisiaj na blogu kolejna mała ciekawostka - tym razem odnośnie kociego wzroku i tego, jak świat widzą nasi podopieczni. Mam nadzieję, że temat zaciekawi Was równie mocno, jak mnie i co nieco zostanie w Waszej głowie :)


Czy koty widzą kolory?

I tak i nie, wszystko zależy od tego, czy mówimy o kilku kolorach czy o całej gamie barw, jaką widzimy my. Tak naprawdę wielu z Was może błędnie uznawać, że kot widzi świat tylko w odcieniach szarości, jednak nie jest to prawdą. Tutaj ogromne zaskoczenie - bo sama nie spodziewałam się tego, w jakich kolorach na świat patrzy kot!

Okazuje się, że po licznych badaniach udowodniono, że nasze koty widzą dichromatycznie - co łączy ze sobą kolory niebiesko-fioletowe i zielono-żółte. Nie jest to mocne nasycenie kolorów, raczej bardziej wyblakłe. Sam obraz też nie jest ostry - częściej rozmazany, zwłaszcza w kącikach oczu.


Czy koty rozróżniają kolory?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale z całą pewnością można powiedzieć, że ich świat nie jest czarno-biały, co chociaż trochę napawa optymizmem. Koty jednak, podobnie jak psy, zupełnie nie widzą kolory czerwonego, więc gdy do domu przyniesiesz nową zabawkę w tym kolorze, to nie dziw się, że jest przez kota ignorowana :) Kotom rozróżnianie tak wielu kolorów nie jest niezbędne do życia, ponieważ żywią się jedynie mięsem, są bezwzględnymi mięsożercami, więc zdobycz zawsze będzie "taka sama" jeśli chodzi o pochodzenie.

Obecnie mówi się, że koty są w stanie rozróżnić fiolet, niebieski, zielony i żółty.


Jak koty widzą kolory?


Tak, jak wspomniałam wcześniej koty widzą nasz świat zabarwiony na 4 barwy, które w pewien sposób się przenikają. Kolory dla kotów nie są tak nasycone, jak dla ludzkiego oka, bardziej interesuje je np. kierunek poruszania się zabawki i intensywność, niż jej kolor. Warto mieć to na uwadze podczas zabawy z kotem.


Czy koty widzą w ciemności?

Tak! Koty znane są z tego, że naprawdę dobrze widzą w ciemności, jednak aby widziały cokolwiek potrzebne jest im najdrobniejsze źródło światła. Co ciekawe, oko kota potrzebuje znacznie mniej dostarczonego światła, niż nasze, aby móc swobodnie poruszać się, gdy słońce już dawno za horyzontem.

Wiele osób błędnie zakłada, że kot widzi doskonale w całkowitych ciemnościach - niestety nawet gdyby mruczek bardzo chciał, gdy jest całkowicie ciemno, nie może polegać jedynie na swoim wzorku. Dochodzi tutaj wrażliwość wibrysów, które są w stanie w jakiś sposób nakierować kota :)

Zauważyliście jakieś nadzwyczajne zdolności Waszych kotów, gdy jest ciemno? A może bez problemu wskakują na najwyższe szafy nawet wtedy, gdy jest naprawdę ciemno?

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!