kot

Słuch kota

Autor Mruczące Szczęście - kwietnia 22, 2020

Cześć!

Dzisiaj zajmiemy się kolejnym dość ważnym zagadnieniem - słuchem kota! Jak powszechnie wiadomo koty to doskonali łowcy, to wszystko także za sprawą wyostrzonego słuchu, jakim dysponują. Budowa kociego ciała jeszcze niejednokrotnie Was zaskoczy i dzisiaj zajmiemy się właśnie kocimi uszami!


Jaki słuch ma kot?


Budowa kocich uszek pozwala na wychwytywanie najcichszych dźwięków - uszy są poruszane dzięki około 30 mięśniom, co jest naprawdę imponującą ilością, gdy spojrzymy tylko na fakt, jak małe są to narządy zmysłu. Kocie uszy są w stanie obrócić się o około 180 stopni, aby wychwytywać dźwięk.

Uszy są istnymi antenami, których zadaniem jest wyłapywanie wszystkich otaczających kota dźwięków. Co ciekawe, koty mają zdolność selektywnego słuchu - mogą wybrać i skupić się na danym dźwięku nawet, gdy wokół panuje potencjalny hałas. Myślę, że i nam, ludziom, taka zdolność bardzo by się przydała :)


Słuch u kota - częstotliwość

Wyobraźmy sobie ogromną różnicę, która dzieli nasz słuch od słuchu naszego kota. Człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości do 20 kHz. Koci drapieżcy wyłapują dźwięki do 60 kHz. Spora różnica, prawda? To właśnie dlatego kot może rozglądać się po ścianach i sufitach w domu, gdy wydaje Ci się, że nic tam nie ma. A może za ścianą myszy urządziły właśnie imprezę, a kot chętnie zostałby gościem honorowym? :D


Jak sprawdzić słuch u kota?

Jeśli uważasz, że Twój kot nie słyszy, albo jego słuch jest słabym warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się na co dzień:
  • czy reaguje na głośny hałas,
  • czy wydaje głośne dźwięki podczas miauczenia,
  • czy kieruje głowę (i w ogóle ruchowo reaguje) do źródła dźwięku,
  • czy bez powodu zachowuje się agresywnie,
  • czy ciężko wybudzić go ze snu?
Masz podejrzenie, że Twój kot może być głuchy? Umów się na wizytę ze swoim zaufanym weterynarzem i opowiedz o swoich obawach. Prawidłowa diagnoza potrafi ułatwić życie obu stronom, dlatego też tak ważna jest diagnostyka.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że metoda, która w 100% potwierdzi lub wykluczy głuchotę to badanie reakcji mózgu na dostarczane dźwięki - wcześniej upewnij się, że w Twojej przychodni weterynaryjnej można takie badanie wykonać.

Warto zauważyć także, że głuchota wrodzona bardzo często dotyka koty białe, których oczy są koloru niebieskiego. 


Jak już wiecie - koci słuch jest wyjątkowy, wrażliwy na dźwięki, których nie słyszymy ale również niezwykle niebezpieczny jest dla niego ogromny hałas. Trzeba mieć to na uwadze, gdy planuje się głośną imprezę :) Koty słyszą o wiele więcej niż my, więc może już teraz, gdy posiadasz tę wiedzę, nie będzie dziwić Cię widok kota wpatrującego się w sufit.

Pamiętajcie, że każdy kot jest inny i każdy z nich może inaczej reagować na dźwięki. Są koty, które przecież nie boją się odkurzaczy, miksera, głośniejszej muzyki. 

Przy okazji odradzam także stosowanie obróżek z dzwoneczkiem, który może irytować kota przy każdym ruchu. Jeśli macie kota domowego, który nie jest głuchy, używanie obroży z dzwoneczkiem może wprowadzić go we frustrację (nie może pozbyć się ani obroży, ani dzwoneczka) i doprowadzić do zachowań, których chcielibyśmy uniknąć.

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!