Czy koty mają zęby mleczne? Kilka faktów o kocich zębach i ich pielęgnacji

Autor Mruczące Szczęście - maja 10, 2019

Zastanawiasz się, czy koty tak samo, jak ludzie posiadają zęby mleczne? Owszem tak! Koty również mają zęby mleczne, które wymieniają ok. 3-4 tygodnia życia. A czy o kocie zęby powinno się dbać tak, jak o ludzkie? Podpowiadamy!


To właśnie po uzębieniu można poznać wiek naszego mruczka!


Podobnie jak ludzie, koty również mają zęby mleczne oraz stałe. Koty przychodzą na świat zupełnie bezzębne, a pierwsze ząbki pojawiają się u nich w wieku ok. 2-3 tygodni życia. Ośmiotygodniowy kot powinien już mieć cały zestaw zębów mlecznych, czyli 26 sztuk. Około 3-4 miesiąca życia kociąt następuje wymiana zębów mlecznych na stałe. Taka wymiana może trać do ok. 6 miesiąca życia. 

Tak samo, jak ludzie, koty posiadają cztery rodzaje zębów: siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce tylko jest ich nieco mniej. Pełen garnitur kociego uzębienia to 12 siekaczy, 4 kły, 10 zębów przedtrzonowych i 4 zębów trzonowych. Wygląd zębów trzonowych u kotów różni się od wyglądu naszych. Zęby drapieżników przeznaczone są do chwytania i rozrywania mięsa, dlatego natura uzbroiła kota w stosunkowo krótką szczękę, ale za to z dobrze rozwiniętymi mięśniami. 

Higiena kociego uzębienia – jak się za to zabrać?


Tak jak w przypadku ludzi, stan kocich zębów zależy zarówno od sposobu żywienia, jak i genetyki. Jeden kot w wieku czternastu lat będzie miał pełny garnitur zębów, inny w wieku dwóch będzie miał ich połowę. Niezależnie od predyspozycji zwierzęcia, opiekunowie powinni zadbać o higienę jamy ustnej kotów. Próchnica czy kamień nazębny może pojawić się również u naszych czworonogów. 

Niemal połowa kotów domowych cierpli na choroby przyzębia, które wymagają natychmiastowego leczenia! 

Przed rozpoczęciem domowej pielęgnacji zębów Twojego mruczka koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który zbada Twojego kota w kierunku chorób zębów. Nie powinno się przeprowadzać domowej pielęgnacji kociego uzębienia w przypadku zaburzeń stomatologicznych, np. w przypadku złamania zęba czy choroby przyzębia. W tym przypadku możemy jedynie zrobić krzywdę zwierzęciu, a próba szczotkowania nie skojarzy się kotu z niczym przyjemnym. Najlepiej zacząć higienę zębów kota, kiedy jest on jeszcze kocięciem. 

Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan uzębienia Twojego kota i w przypadku niepokojących sygnałów – zaczerwienienia czy brzydkiego zapachu z pyszczka – udać się do lekarza weterynarii. 


Jeśli zaczniesz uczyć kota w młodym wieku, możesz go przekonać nawet do szczotkowania zębów. Starszego kota trudniej będzie przekonać, a w przypadku niektórych kotów będzie to całkowicie niemożliwe. Oprócz szczotkowania specjalnymi szczoteczkami i preparatami, warto pocierać kocie dziąsła wacikiem nasączonym roztworem srebra koloidalnego lub specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego celu. Na rynku jest również mnóstwo przysmaków, których kształt wspomaga oczyszczanie zębów oraz usuwanie kamienia nazębnego. Wiele opiekunów czworonogów poleca również podawanie zwierzętom surowego mięsa, które w sposób mechaniczny oczyści zęby z kamienia.

Ja wybrałam odświeżacz do pyska Over Zoo Animal Dent. Wiem, że na opakowaniu jest zdjęcie psa, ale preparat przeznaczony jest do pielęgnacji jamy ustnej wszystkich zwierząt mięsożernych. 

Jak moje wrażenie? Wypróbowałam preparat na dwóch kotach – z różnym skutkiem. Starsza kotka  nie dała sobie otworzyć pyszczka w ogóle, a przy dłuższych próbach zdenerwowała się i uciekła pod łóżko. Z młodszym kotem było o wiele prościej – dał sobie otworzyć pyszczek i popsikać zęby preparatem. Oczywiście sama nie byłam w stanie przeprowadzić tego zabiegu. 

A Wy, jak dbacie o higienę pyszczków Waszych mruczków? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę!

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarze



Witam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!