Jak pomóc kotu w noc sylwestrową?

Autor Mruczące Szczęście - grudnia 18, 2018

Noc sylwestrowa – jedna z najpiękniejszych nocy w roku, gdzie niebo rozświetlają tysiące świetlistych wystrzałów. Niestety nie dla wszystkich ta noc jest tak szczęśliwa. My wznosimy toast za nadchodzący rok, wpatrując się w rozświetlone niebo, a nasze zwierzęta trzęsą się ze strachu. Jak przetrwać tę noc wspólnie ze zwierzętami i co najważniejsze – jak sprawić, aby ta sylwestrowa noc nie była dla nich koszmarem?


W sylwestrową noc bawią się wszyscy, więc nikomu nie przeszkadzają hałasy, głośna muzyka czy huk fajerwerków. Nikomu, prócz naszych zwierząt domowych, które mają znacznie lepszy słuch niż my i odgłos fajerwerków powoduje u nich ogromny stres.

Człowiek jest w stanie usłyszeć maksymalnie 20 kiloherców, pies 40, a kot aż 60! Trudno się więc dziwić, że nieprzeszkadzające nam hałasy mogą być stresujące dla naszych zwierząt. 

Trzeba pamiętać, że każde zwierze jest inne. Jeden kot w sylwestrową noc zasiądzie na parapecie  i będzie oglądał fajerwerki, drugi schowa się pod łóżkiem i nie wyjdzie, dopóki sylwestrowe hałasy nie ucichną. Każdy opiekun czworonoga powinien pomyśleć tego dnia nie tylko o swojej sylwestrowej zabawie, ale także o bezpieczeństwie swojego zwierzęcia. Jak pomóc swojemu zwierzakowi tego dnia? Już podpowiadamy!

Kiedy opiekun zostaje w domu


Jeśli zostaniesz w domu w noc sylwestrową, najlepiej zadbasz o bezpieczeństwo swojego mruczka. Sama Twoja obecność na pewno sprawi, że zwierze nie będzie aż tak zestresowane. Pamiętaj tylko, aby:

 1. Stworzyć bezpieczny kąt dla zwierzęcia. Najlepiej, aby kąt ten był w najcichszym miejscu w domu, do którego na pewno nie przedostaną się dźwięki hucznej imprezy oraz fajerwerków. Zadbaj, aby zwierzę czuło się w tym miejscu bezpiecznie – postaw tam legowisko czy ulubione zabawki Twojego mruczka. Koty często uspokajają się, czując zapach właściciela, więc w legowisku możesz położyć swój stary T-shirt.
 2. Zamknij wszystkie okna. Zadbaj, aby do Twojego domu nie przedostały się dźwięki fajerwerków – zamknij wszystkie drzwi i okna. 
 3. Zabaw mruczka przed snem. Poświęć swojemu kotu więcej czasu tego wieczoru. Mruczek zmęczony po długiej zabawie położy się w ulubione miejsce i szybciej zaśnie. Możliwe nawet, że prześpi ten stresujący czas. 
 4. Kocimiętka czy lek na uspokojenie? Jak już wiecie z tego wpisu, kocimiętka jest w pełni bezpieczna dla kota i nie da się jej przedawkować. Możesz podać kocimiętkę Twojemu mruczkowi tuż przed północą – uspokoisz go i odwrócisz uwagę od hałasu na dworze. Jeśli planujesz podawać Twojemu mruczkowi leki uspokajające, nie rób tego na własną rękę. Koniecznie skonsultuj się wcześniej z lekarzem weterynarii*.
 5. Nie wypuszczaj kota z domu. Pamiętaj, aby tego wieczora nie wypuszczać swojego mruczka z domu. Wiele osób zaczyna zabawę sylwestrową i strzelanie fajerwerkami od samego rana. Twój kot może wystraszyć się wystrzałów, spanikować i uciec. 
 6. Nie stresuj zwierzęcia niepotrzebnie. Jeśli Ty będziesz zestresowany już od południa, to Twoje zwierze na pewno także. Postaraj się nie przejmować bardziej, niż jest to konieczne. Pobaw się ze swoim mruczkiem i odwróć jego uwagę, a sylwestrowa noc będzie dla niego mniej stresująca.
 7. Fonia nieco głośniej. Twojemu kotu o wiele mniej przeszkadza znajomy dźwięk telewizora czy radia, niż wybuchy fajerwerków za oknem. Tego dnia odpal dźwięk nieco głośniej, aby w ten sposób zagłuszyć dźwięk fajerwerków. 
* Zobacz bezpieczne, ziołowe preparaty uspokajające dla zwierząt polecane przez opiekunów kotów i psów.A co, jeśli w sylwestrową noc chcesz zaprosić do siebie przyjaciół? Omówmy wariant numer 2:

Kiedy opiekun zaprosi gości

Koty naprawdę różnie reagują na obcych w domu. Jedne w ogóle nie pojawiają się w pokoju, w którym przebywają goście, inne przychodzą się tylko przywitać i znikają gdzieś pod łóżkiem, jeszcze inne – łaszą się do gości cały wieczór. Jak sprawić, aby ten wieczór był mniej stresujący dla Twojego mruczka?

 1. Bezpieczny kąt to podstawa. Zadbaj, aby kot miał w domu miejsce, w którym może się schować przed całym światem – zarówno przed dźwiękiem fajerwerków, jak i Twoimi gośćmi. Ważne, aby było to miejsce znajome dla kota! Twój mruczek o wiele bezpieczniej będzie się czuł w sypialni właścicieli niż w zimnej piwnicy. Jeśli Twój kot znajdzie inną kryjówkę, niż dla niego przygotowałeś – nie przejmuj się tym. Zostaw kota tam, gdzie czuje się najbezpieczniej i nie wyciągaj go na siłę. 
 2. Żeby tylko nie uciekł! O tym musi pamiętać zarówno właściciel, jak i jego goście. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się, że Twój niewychodzący kot czmychnął na dwór między Twoimi nogami. Tego dnia, kiedy w domu trwa sylwestrowa impreza, a drzwi otwierają się i zamykają miej oczy, i uszy szeroko otwarte. Jeśli to możliwe zadbaj, aby Twój mruczek znajdował się w innej części domu niż Twoi goście ( i drzwi wyjściowe).Oczywiście wiemy, że nie każdą noc sylwestrową można spędzić w czterech ścianach, więc warto omówić wariant nr 3:


Kiedy opiekun zostawia kota samego


 1. Zadbaj, aby ktoś został z kotem. Najlepiej, aby była to zaufana osoba, którą Twój kot wcześniej poznał. Sprawi to, że zwierze będzie czuło się bezpieczniej. To o wiele lepszy sposób, niż przewożenie kota na sylwestra do innego miejsca. Taka przeprowadzka dodatkowo zestresuje Twojego zwierzaka. 
Mam nadzieję, że te sposoby pomogą Wam i Waszym zwierzętom bezpieczniej przetrwać ten stresujący czas. Życzę Wam wspaniałej i cichej zabawy sylwestrowej, a Waszym mruczkom spokojnego wieczoru!

Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby, jak pomóc Waszym mruczkom w tę stresującą noc, to koniecznie się nimi podzielcie! Czekam na Wasze wiadomości!

 • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

4 komentarze

 1. Świetne to ostatnie zdjęcie! "Nie mogę na to patrzeć" xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja szukałam pomocy na forach, ale niestety znalazłam bardzo mało informacji :( Mój kot jest bardzo płochliwy i boi się zarówno fajerwerków, jak i odkurzacza. Przeżywamy koszmar co roku :( Dzięki za porady! Nie pomyślałabym o podaniu środka uspokajającego!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy wpis! Ja w tym roku zostaje na sylwestra w domu z moim kotem. Razem jakoś sobie poradzimy :) Ja też znalazłam bardzo mało wpisów o tym jak pomóc kotu w sylwestra. Szkoda, że nadal niewiele opiekunów wie, jak przygotować kota do sylwestra :( Dzięki za wpis i na pewno jeszcze tu wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój kociak w ogóle nie boi się fajerwerków :)

  OdpowiedzUsuńWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!