Jakich ludzi lubią koty?

Autor Mruczące Szczęście - sierpnia 16, 2021

Cześć!

Dzisiejszy wpis będzie nieco luźniejszą formą zastanowienia się nad kilkoma kluczowymi pytaniami, nad którymi pewnie zastanawiają się przyszli kociarze czy też kocie mamy i ojcowie na pełen etat :)

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na rodzinnym spotkaniu kot przychodzi na kolana do dziadka? Albo dlaczego na domówce u znajomego siedzisz w osobnym pokoju sam na sam z kotem i oboje czerpiecie z tego radość? W końcu jakich ludzi lubią koty?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od samego kota, jego temperamentu, charakteru, stanu zdrowia i wielu innych czynników. Są jednak stałe punkty programu w kocio-ludzkiej relacji i nie sposób ich nie zauważyć.

Jak pewnie nie raz byłeś/byłaś świadkiem sytuacji, w której kot w popłochu ucieka przed głośnymi dziećmi lub wujkiem, który ma donośny głos i mocniejszy krok.Na samym początku pod uwagę należy wziąć fakt, że my nie jesteśmy niezbędni kotu - on doskonale sobie bez nas poradzi (to wynika z ewolucji, nie byliśmy nieodłącznym towarzyszem kotów od samego początku, nie jest też tak teraz). Ale nie oznacza to także tego, że jesteśmy niepotrzebni i w ogóle to nie opłaca się mieć kota, bo będziemy dla niego tylko służącym. Jeśli już na starcie pojawiają się takie pytania - kot nie będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Koty jakie są - każdy wie, różnią się między sobą charakterem i to jest w nich piękne. Ale przechodząc do naszego głównego tematu... Poprawnie zbudowana od postaw relacja z kotem może dobrze zaprocentować w przyszłości. Kot wiedząc, że w Twoim towarzystwie może się odprężyć, głęboko zasnąć, beztrosko się bawić i nie zostanie za to ukarany będzie Ci po prostu ufał.


Jakich ludzi wybierają koty?

Często jest tak, że to nie my wybieramy koty, a koty wybierają nas. I nawet mieszkając sam na sam z kotem, może zdarzyć się tak, że nie uda się wypracować świetnej relacji, będziecie raczej się mijać i sobie nie przeszkadzać. Jeśli obu stronom to odpowiada i nikomu nie dzieje się krzywda - to taka relacja jest jak najbardziej okej!

Czasami zdarzy się i tak, że dziecko zażyczy sobie kota, a kot i tak śpi z ojcem na fotelu. Jakie płyną z tego wnioski?

Koty cenią sobie ludzi spokojnych, ludzi, których ruchy i reakcje mogą łatwo przewidzieć. Koty to doskonali obserwatorzy, wiedzą kto podaje jedzenie, kto wymyśla ciągle nowe zabawy, kto głaszcze pod brodą przed snem i kto czyści kuwetę (choć wydaje mi się, że to zauważają jakoś rzadziej :)).

Dla kotów idealnymi osobami będą ludzie zaangażowane w relację z kotem, które starają się, aby kot był wybawiony, najedzony, czysty i zadbany.

Kogo lubią koty?

Koty lubią ludzi, którzy:
  • nie przeszkadzają im podczas snu (nie przerywają niepotrzebnie snu aby "tylko pogłaskać"),
  • nie męczą kota na rękach, kiedy kot wyraźnie tego nie chce,
  • mają czas na zabawę i starają się, aby kot był dostymulowany,
  • pozwalają pobroić bez karania za wyrządzone szkody (koty nie mają pojęcia, że wazon kosztował 100zł i nie wiedzą w ogóle czym jest pieniądz :)),
  • nie są agresywne w stosunku do kota jak i innych domowników (krzyki i gwałtowne ruchy nie sprzyjają pogłębieniu relacji).

Każda relacja z kotem jest inna, każdy kot i człowiek są inni. Dotarcie się już na samym początku relacji to klucz do sukcesu. Mam nadzieję, że będziecie pogłębiać swoją wiedzę nt. relacji kocio-ludzkich. Powodzenia!

  • Udostępnij:

To też może Ci się spodobać

0 komentarzeWitam na moim kocim blogu! Jeśli jesteś Kocią Mamą, albo Kocim Tatą, to tu znajdziesz coś dla siebie! Tu znajdziesz wszystko o kotach: przeczytasz ciekawostki o kotach, dowiesz się do jedzą koty, jak się zachowują, jak właściwie je pielęgnować i wychowywać. To po prostu koci blog z myślą o mruczkach i ich opiekunach. Nie wyobrażam sobie życia bez kotów i uwielbiam poznawać ludzi, którzy mają takiego samego bzika co ja! Jestem tu, bo lubię koty, a Ty?

Czytałeś już najnowszy wpis?

Nadrób zaległości!